وارد شوید
سبد خرید {{cart.KalaCount}}

شرح محصول: {{itCartItem.Name}}

تعداد: {{itCartItem.Qty}}

نهایی کردن خرید
فروشگاه اینترنتی مواد غذایی
Tel icon
چای

چای

چای؛ نوشیدنی محبوب ما ایرانیان است و در تمام مهمانی‌ها از جایگاه خاصی برخوردار است.

چای؛ نوشیدنی محبوب ما ایرانیان است و در تمام مهمانی‌ها از جایگاه خاصی برخوردار است اما درست کردن یک چای خوش آب‌ و رنگ و خوش طعم حتماً ریزه کاری‌های خاص خودش را دارد. شما می‌توانید با رعایت چند اصل ساده و اساسی از مهمانان  خود با چای خوش طعم و خوش عطری پذیرایی كنید.

اصل اول: لزومی ندارد كتری را پر از آب كنید بلكه مقداری آب بریزید كه جوش بیاید. وقتی چای را دم كردید مجدداً در كتری به مقدار لازم آب بریزید. با این كار هم در مصرف سوخت صرفه‌جویی كرده‌اید و هم آب كتری زودتر به جوش می‌آید. همیشه سعی كنید از آب تازه استفاده كنید مسلماً آبی كه چند بارجوشیده شده است، در طعم و خاصیت چای اثر زیادی می‌گذارد. آب چندبار جوشیده را پای گل‌ها و در گلدان‌ها بریزید.
*توجه داشته باشید آب سرد در كتری بریزید.خیلی وقت‌ها اتفاق می‌افتد كه برای تسریع در درست كردن چای از آب گرم كمک می‌گیریم كه این مسئله سبب ایجاد لكه‌هایی درون استكان یا فنجان چای می‌شود. در واقع این لكه‌ها نشانگر این است كه آب گرم یا حتی داغ دركتری ریخته شده است. حواستان باشد كه هیچ گاه نگذارید آب كتری زیاد بجوشد چون چای شما بد‌رنگ و بی‌مزه می‌شود.

اصل دوم: برای دم كردن یا نوشیدن چای سعی كنید از ظروف چینی استفاده كنید.البته سرامیك لعابدار و ظروف شیشه‌ای نیز در مراتب بعدی مناسب هستند. بهتر است كه قوری را قبل از دم كردن چای گرم كنید. برای این كار می‌توانید قوری را روی كتری در حال جوش بگذارید یا كمی زیر شیر آب گرم بگیرید و همچنین می‌توانید آب جوش آمده را درون قوری بریزید و بعد خالی كنید؛ با این كار چای بهتر و زودتر دم می‌كشد.

اصل سوم : چای انواع مختلفی دارد و زمان دم كشیدن هر كدام از آنها، متفاوت است. معمولا چای ظرف 3 تا 5 دقیقه دم می‌كشد اما بعضی از انواع دیگر بین 10 تا 20 دقیقه طول می‌كشد كه به اصطلاح «دیر دم» هستند. شما هم بر اثر تمرین و تجربه می‌توانید مدت مناسب برای دم كشیدن چای خود را پیدا كنید.
*دقت كنید كه چای شما زیاد دم نكشد كه جوشیده می‌شود و تمام زحمات شما به باد خواهد رفت.

شما می‌توانید با توجه به سلیقه مهمانانتان از یكی از طعم‌دهنده‌های زیر استفاده كنید:

*پیشنهاد ویژه «بِه» را رنده كنید و روی سینی فلزی خشک كنید. بعد بِه خشک شده را همراه با برگ‌های چای دم كنید. این چای سبب رفع خستگی می‌شود و به آرامش شما كمك می‌كند. اگر از مهمانی‌های شما سیب قرمزهای نیم خورده باقی مانده است آنها را بشویید و تكه تكه كنید و در قوری چای بیندازید. حتما چای با عطر فوق العاده تری خواهید داشت.

چند اصل مهم در نگهداری چای

*منبع: سایت بیتوته